SİYASET

Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

Sırrı Süreyya Önder Kimdir, Nereli, Hakkında Vikipedi Bilgi?

Sırrı Süreyya Önder 7 Temmuz 1962’de Adıyaman’da doğmuştur. Köşe yazarlığı, senaryo yazarlığı, sinema oyunculuğu, yönetmenlik yapmıştır. 2011’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük bloğu BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adaylarından biri olarak İstanbul milletvekili seçilmiştir.Daha sonra ise Halkların Demokrasi Partisi HDP’den milletvekili seçilerek 2 dönem milletvekilliği yapmıştır.

Sırrı Süreyya Önder Hayat Hikayesi ve Cezaevi Süreçleri

Henüz 8 yaşındayken babasını kaybeden Sırrı Süreyya Önder fotoğrafçıda çıraklık, mevsimli işçilik gibi işlerde çalışmış daha sonra ise bir lastik tamirci dükkanı açmıştır.

Daha lise yıllarında Maraş Katliamı’nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine girmiş, daha sonra ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmıştır. 12 Eylül darbesi sonrası tekrar tutuklanmış ve tekrar 12 yıl hapse mahkum edilmiştir.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bir gecekonduda yakalanan Sırrı Süreyya Önder, cezaevinde kaldığı süre boyunca çeşitli protesto ve açlık grevlerine destek verdiği için tutukluluk süresi uzatılmıştır. Yaklaşık 7 yıl hapis yatmıştır.

Senaristlik, Yönetmenlik ve Yazarlık Deneyimleri ve Çok Yönlü Kişiliği
Sırrı Süreyya Önder, 12 Eylül sürecinde yaşadıklarını ve tanık olduğu siyasal ve toplumsal olayları filmlerinde ve yazılarında anlatmaya çalışmıştır. 2006 yılında çekilen Beynelmilel filminin hem senaristi hem de yönetmenidir.

Bunun dışında F Tipi Filminin yönetmenidir. Bunun dışında oyunculuk yaptığı ve senaryosuna katkıda bulunduğu pek çok film de vardır. 2010 yılında Bir gün gazetesinde başladığı köşe yazarlığına, Radikal ve Özgür Gündem gazetelerinde de devam etmiştir. Sırrı Süreyya Önder çok yönlü, renkli ve popüler bir kişiliktir.

Bir önceki yazımız olan Ziya Selçuk Kimdir? başlıklı makalemizde Ziya Selçuk nereli hakkında bilgiler verilmektedir.