Oyuncular Ünlüler

Tolga Çevik Kimdir Vikipedi?

Tolga Çevik Kimdir?

Bir çoğumuzun TRT’deki “Komedi Dükkanı” ve “Arkadaşım Hoşgeldin” isimli talk show’lardan tanıdığımız Tolga ÇEVİK 12 Mayıs 1974 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır. Aslen Mersinlidir. Eğitim hayatına Bahariye İlkokulunda başlamış ardından Özel Doğuş Lisesinde ortaokul ve lise eğitimi alırken ilk kez tiyatro ile tanışması bu okulda olmuştur. Boyu 1.78m olan Çevik’in kilosu 70kg civarıdır.

Yapılan liseler arası yarışmalarda oyunculuk dereceleri alması onu bu alana daha ilgili kıldı ve bu ilgisini üniversite seçimine yansıtarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında okumak istedi. Ancak yetersiz puanı nedeniyle bu isteğini

gerçekleştiremeyen Tolga Çevik Yeditepe Oyuncuları isimli tiyatro grubuna katıldı.

Hadi Çaman’ın yönetimindeki Yeditepe Oyuncuları’nda Tiyatro Atölyesi kurslarına katılan Çevik, Göksel Koray ve Celile Toyon gibi büyük tiyatroculardan eğitim alarak kendi gelişimini sürdürdükten sonra hocası Hadi Çaman’ın yönlendirmesiyle Central Missouri State Universty’de tiyatro eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giden, Tolga Çevik sahne sanatları bölümünden yüksek bir puanla mezun oldu.

Amerika’da aldığı bu eğitim sırasında ünlü aktör Robin Williams’dan eğitim almıştır.1996 yılında Amerika’dan Türkiye’ye dönen Tolga Çevik bir süre daha Yeditepe Oyuncuları topluluğunda bulunduktan B.K.M (Beşiktaş Kültür Merkezi) kadrosuna katıldı.

2004 yılında komedyen Cem Yılmaz’ın kız kardeşi Özge Yılmaz ile hayatını birleştiren Tolga Çevik’in bu evliliğinden bir kız (Tuna) ve bir erkek (Tan) çocuğu olmuştur. 2004 yılında ise uzun dönem askerlik yaparak vatani görevini yerine getirmiştir.

Tolga Çevik’inde Dahil Olduğu Yapıtlar

B.K.M. kadrosu dahilinde “Bana Bir Şeyhler Oluyor” isimli tiyatro oyununda rol aldığı gibi yönetmen koltuğunda Yılmaz Erdoğan’ın oturduğu Vizontele, Vizontele Tuuba ve Organize işler filmlerinde de oynamıştır. 2006-2008 yılları arasında Gülse Birsel’in senaristliğini yaptığı sitcom programı olan Avrupa Yakası’nda Sacit Kral karakterini canlandırmış 2007 yılında doğaçlama olarak oynanan skeçler toplamından oluşan “Komedi Dükkanı” isimli programda başrolü oynamıştır.

31 Aralık 2013 tarihi itibariyle bir yılbaşı gecesi ilk kez yayınlanan ve Komedi Dükkan devamı niteliğinde olan “Arkadaşım Hoş geldin” adlı programı ile sunumuna ve eğlendirmeye devam etti. Ocak 2015 tarihinde final bölümünü yayınladıktan bir süre sonra “Müdür Ne’aptın” programında başrol aldı ve o programıca 2016 yılında bitirmiştir.

Tolga Çevik 30 Aralık 2017 tarihinde ilk bölümü ile Fox tv ekranlarında yayınlanan yeni programı “Tolgshow” ile ekranlara dönüş yaptı. Yine komedi dükkanında olduğu gibi “arkadaşım” karakterini yönlendiren dış ses yönetmeni Fırat Doğu Parlak’ın yönetmenliğinde devamını sürdürmektedir. Tolga Çevik’in oynadığı diğer eserler;

Tiyatrolar;

 • Sen Beni Sevmiyorsun

 • Kalbin Sesi

 • Kelebekler Özgürdür

 • Küheylan 

Dizi ve Filmler;

 • Sen Benim Her şeyimsin (Sinema Filmi) 2016

 • Patron Mutlu Son İstiyor (Sinema) 2014

 • Arkadaşım Hoş geldin (Tv Dizisi) 2014

 • Büyüler Evi; Sihirbaz Kedi (Türkçe Seslendirme) 2013

 • Sen Kimsin? (Sinema) 2012

 • Ah Kalbim (Tv Dizisi) 2009

 • Despero (Türkçe Seslendirme) 2008

Bir önceki yazımız olan Goncagül Sunar Kimdir? başlıklı makalemizde Goncagül Sunar boyu ve Goncagül Sunar nerelidir hakkında bilgiler verilmektedir.