Berat Albayrak Kimdir Nereli?

SİYASET

Berat Albayrak Biyografi

Hazine ve maliye bakanı olan Berat Albayrak 21 şubat 1978 tarihinde doğmuştur. Boyu 1.78m kilosu ise 71 kg’dır. Recep Tayyip Erdoğan’ın damadıdır. Esra Erdoğan ile eblidir. Aslen Trabzonlu olan Albayrak Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir.

 

Özel Fatih kolejinde lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul üniversitesi İngilizce işletme bölümünü tamamlayıp ardından New York’ta Pace Üniversitesi’nde finans üzerine işletme yönetimi yüksek lisans yapmıştır.

Berat Albayrak’ın Meslek Hayatı

Meslek hayatına 1996 yılında başlayan Albayrak, 1999 yılında profesyonel olarak iş hayatına atılmıştır ve Çalık grubunda yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2002 yılında çalışmakta olduğu çalık Holdingin ABD ofisinde finans direktörlüğü ile görevlendirilmiştir. Ve burada çalışırken  New York Pace Univercity Lubin School of Business’te işletme yönetimi yüksek lisans yapmıştır.

ABD’den Türkiye’ye 2006 yılında dönen Berat Albayrak, Holdingin mali işler genel müdür yardımcılığına atanmıştır. 2007 senesinde Çalık Holdingin genel müdürü olmuştur. Aynı zamanda grup içi firmalarda da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Finans ve bankacılık bilim dalında doktora yapmıştır ve  yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üstüne tez hazırlayıp tamamlamıştır. 2013 yılında özel sektörden ayrılmış ve bir dönem Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Albayrak, Marmara üniversitesinde  bankacılık ve finansman alanında ders vermektedir ve bir çok sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler üstlenmektedir.

Berat Albayrak Özel Hayatı

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK partiden milletvekili olarak meclise girmiştir. Ahmet Davutoğlu başbakanlığındaki 64. Hükümeti’nin Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bakan olarak tayin edilmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Berat Albayrak şimdi Ekonomi Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan En Genç Milletvekili Rümeysa Kadak Kimdir Yaşı? başlıklı makalemizde En Genç milletvekili ve Rumeysa Kadak kaç yaşında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir