Ercan Kesal Kimdir?

ÇukurOyuncular

Ercan Kesal Kimdir?

1959 yılında Nevşehir’in Avanos ilçesinde doğan Ercan Kesal 1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ercan Kesal 1.76 cm boyunda 80 kg ağırlığındadır. 1984’ten 1990’a kadar 6 yıl boyunca Ankara’nın çeşitli ilçelerinde doktorluk yaptı. 90 yılından sonra İstanbul’da özel sektörde çalıştı ve tıp merkezi kurdu. Halen kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesi’nin yönetim kurulu başkanıdır. İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji dalında yüksek lisans yaptı. Şimdi de Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji dalında doktora yapmaktadır.

Ercan Kesal Hayatı

Ercan Kesal ilk olarak Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak filminde oyunculuk yapmıştır. Sinemada dikkat çekmesi Üç Maymun filmindeki senaryo yazarlığı ve oyunculuğu sayesindedir. Senaryo deneyimini Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle daha da geliştiren Ercan Kesal, Vavien, Saç, Küf, Yozgat Blues, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Hükümet Kadın 1 ve 2, Ben O değilim, Yol Kenarı, Paranın Kokusu, Bulantı, Kelebekler, Görülmüştür filmlerinin bazılarında ufak roller oynamış, bazılarında ise baş karakter olarak yer almıştır. Hem oyunculuk hem de senaryo alanında pek çok ödül almıştır.

Ercan Kesal Kariyeri

Ercan Kesal ilk şiirlerini daha tıp fakültesi öğrencisiyken yazmıştır. Daha sonra söyleşi, deneme ve öykü türlerinde de eserler vermeye başladı. Radikal ve Birgün gazetelerinde hikayeler ve denemeler yazdı. 2013 yılında İletişim Yayınları’ndan Peri Gazozu adlı kitabı çıkmıştır. En ünlü ve en çok okunan bu kitabında doktorluk döneminden kalma hatıraları da yer almaktadır. Bunun dışında Zamanın İzinde, Evvel Zaman ve Nasipse Adayız kitapları da yayınlanmıştır.
Çok yönlü bir kişi olan Ercan Kesal hala yazı yazmaya ve Çukur dizisinde İdris Koçovalı rolüyle oyunculuk yapmaya devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dilara Kurtulmuş Kimdir ? başlıklı makalemizde dilara kurtulmuş son hali ve dilara kurtulmuş yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir