Oktay Kaynarca Kimdir?

OyuncularÜnlüler

Oktay Kaynarca Kimdir?

Oktay Kaynarca tiyatro sanatçısı ve aktördür. 27 Ocak 1965 Malatya doğumludur. 1.76m boyu, 76 kg ağırlığı vardır. Babası bizzat Malatyalı olup annesi ise Elazığlıdır. Kaynarca, genç yaşlarında iken annesi ve babası yurt dışında çalıştıklarından dolayı Üsküdar’da anneannesinin yanında büyümüştür.

Ortaokul öğrenimi sırasında bir sene sınıfta kalmıştır ve Kaynarca, lise öğrenimini de altı senede bitirmiştir. Kova burcudur. Lise öğrenimine Üsküdar Lisesi’nde başlamış ve Hopa Lisesi’nden mezun olarak öğrenimini bitirmiştir. FIAT fabrikasında bir dönem elektrik işçisi olarak çalışmıştır. O dönemlerde Konservatuar Bölümünün sınavlarına hazırlandı ve girdi.

Oyunculuk Hayatı, Projeleri

İlk tiyatro sanatçılığını Ege Tiyatrosu’nda Turgut Özak‘ın Duvarıların Ötesi adlı oyununda göstermişti. Sonrasında birçok çocuk oyununda yer aldı.
1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Oyunculuk Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1990 ve 1997 yılları arasında farklı televizyon kanallarında yarışma, eğlence programı sunuculuğu yapmıştır.

Konservatuar dönemi esnasında TRT’de dizilerde yer aldı.
İlk profesyonel oyunu Ayşegül Atik ile Ali Atik’in birlikte yer aldığı çocuk oyunu oldu.
Mezun olduktan sonra 1991’de Tiyatro Stüdyosunda Kan Kardeşleri isimli müzikal sayesinde Haluk Bilginer, Zuhal Olcay, Derya Alabora  gibi oyuncular ile rol arkadaşlığı yaptı.

1993 ve 1994 senelerinde oynanan Derin Bir Soluk Al adlı oyun sayesinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı.

Oktay Kaynarca’nın Hayatı

İlk sinema filmi çalışması Suyun Öte Yanı idi. Sonrasında Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni, Yengeç Sepeti, Bir Kadının Anatomisi, Deli Yürek isimli filmlerde yer aldı.

Yengeç Sepeti ile Bumerang Cehennemi adlı filmleri sayesinde Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Bir önceki yazımız olan Kimya Gökçe Aytaç Kimdir? başlıklı makalemizde Kimya Gökçe Aytaç boyu ve Kimya Gökçe Aytaç sevgilisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir