Reha Özcan Kimdir?

Bizim HikayeOyuncular

Reha Özcan Yaşı Boyu Kilosu?

Asıl adı Ragıp Reha Özcan olan oyuncu, 5 Temmuz 1965’te Bingöl’de doğmuştur ama kütükte Boyabat’lıdır. Babası astsubaydır ve 4 kardeşi vardır. Tiyatro oyuncusu Serhat Özcan kardeşlerinden biridir. 1987 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk bölümünden mezun olmuştur.

Reha Özcan Hayatı

Reha Özcan Devlet Tiyatroları’nda uzun yıllar çalışmıştır. İlk olarak 1987 yılında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda işe başlamıştır. 1990 yılında ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’na tayin edilmiştir. 1992 senesinde ise Antalya’ya atanmıştır.

Atamadan sonra Antalya’ya yerleşen Reha Özcan, Akdeniz Üniversitesi Tiyatro Kulübünde ve Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosunda yönetmenlik de yapmıştır.

2010-2011 sezonunda tekrar İstanbul Devlet Tiyatrosuna atanan Reha Özcan, 2016 yılının Ekim ayında Devlet Tiyatroları’ndan emekli olmuştur.

En Ünlü Filmleri ve Dizileri

Reha Özcan profesyonel tiyatro yaşantısı süresince pek çok film, dizi ve tiyatro oyununda rol almıştır. Bahtı Kara, İstanbul Kırmızısı, Ölü ya da Diri, Öyle ya da Böyle, Buna Değer ve Tepenin Ardı en bilinen sinema filmleridir.

Tepenin Ardı ve Bahtı Kara filmlerindeki oyunculukları ile Malatya Uluslararası Film Festivali ve 4. İpek Yolu Film festivallerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. Bedensiz Kadın adlı tiyatro oyunundaki oyunculuğu kendisine pek çok ödül getirmiştir.

Antalya Devlet Tiyatrosu’ndaki Gergedan oyunuyla da 2008 yılında  yılın en başarılı erkek oyuncusu seçilmiştir. Reha Özcan bunlardan başka çok sayıda tiyatro oyununda, dizi ve sinema filminde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır. Suskunlar ve Karadayı rol aldığı en ünlü dizilerdir. Halen Bizim Hikaye adlı dizide Fikri karakteriyle oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Deniz Çakır Kimdir? başlıklı makalemizde deniz çakır boyu ve deniz çakır burcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir