Süleyman Soylu Kimdir Nerelidir?

SİYASET

Süleyman Soylu Kimdir

1969 da istanbulda doğan Süleyman Soylu, aslen Trabzonlu bir ailenin çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini İstanbulda Gaziosmanpaşa da tamamlamıştır. Plevne lisesinde ise lise öğrenimini tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul üniversitesi işletme fakültesini bitirmiştir.
Mesleki Hayatı

1990 yılında İMKB de yakın arkadaşı

ile aracı kurum kurarak ticari hayata atılmıştır. Daha sonra 1995 yılında kendisine ait şirketini kurmuştur. Halen siyasi hayatının yanı sıra ticari hayatına da devam etmektedir.

Siyasi Hayatı
Demokrat Parti Zamanı
Demokrat merkez sağ görüşlü aile gelenekleri nedeni ile 1987 yılında siyasi hayatına Doğru Yol Partisinde başlamıştır.1987-1990 arasında DYP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı yapmıştır.1995 yılında Gaziosmanpaşa ilçe yönetim

kurulu başkanlığına seçilen soylu burada siyasi hayatına devam etmiştir. Ayrıca” Türkiyenin En Genç İlçe Başkanı Ünvanına”da sahiptir.1999 yılında İstanbul İl Başkanı görevini 2002 Genel seçimleri öncesine kadar devam ettirmiştir.
2007 Yılında partinin “ANAP” ile birleşerek Demokrat Parti ismini alması ve secim sonuçlarının olumsuz olması sonucunda parti baraj altında kalmıştır. Demokrat Parti Başkanı Mehmet Ağırın Partiden istifa etmesi neticesinde olağanüstü secimle Parti Genel Başkası olmuştur.
2009 yılındaki yerel seçimlerden yeterinde oy alamayınca partisinden istifa etmiştir. Parti tabanının ısrar neticesinde tekrardan aday olmuşsa da secim öncesinde adaylıktan istifa etmiştir.
12 Eylül referandumunda “EVET” oyunun neden verilensi gerektiği üzerine görüşler ve konferanslar vermesi nedeni ile DP den ihraç edilmiştir.2012 yılında ise Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından AK PARTİYE üye yapılmıştır.64.hükümette Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev yapmıştır.

Bir önceki yazımız olan CHP'li Muharrem İnce Kimdir Nereli? başlıklı makalemizde cumhurbaşkanı muharrem ince kimdir, ince hakında bilgi ve muharrem ince kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir