Ziya Selçuk Kimdir?

SİYASET

Ziya Selçuk Boyu Kilosu Kaç Yaşında?

Ziya Selçuk kendini eğitime adamış öğrenci dostu olan bir eğitim gönüllüsüdür. Eğitimde yeni girişimler üzerinde çalışmış, akıllı geleceği savunan bir akademisyendir.

Ziya Selçuk’un Doğumu ve Aile Çevresi

Ziya Selçuk, 1961 yılında takvimlerin 1 Mayıs yaprağında Ankara’da dünyaya gelir. Evlidir, 3 çocuk babasıdır.

Ziya Selçuk  Eğitim  ve Meslek Hayatı

Başarılı bir eğitim hayatı olmuştur. Lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde başlayıp tamamlar. Yine aynı üniversitede Yüksek Lisans eğitimini Gelişim Psikoloji alanında yapar. Daha sonraki yıllarda doktora başlayan Ziya Selçuk, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında doktorasını tamamlar.

Doktorasını bitirdikten sonraki yıllarda Gazi Üniversite’sinde göreve başlar ve sonrasında doçent, profesör unvanlarını almaya hak kazanır. Birden fazla özel eğitim kurumlarında yer alır ve kurumların kuruluşunu üstlenir. Özel Maya Okulları’nın ve TED Üniversitesi’nin kurucusudur.

Buna ilaveten Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı görevi vardır. Müfredat değişikliğine başarı ile imza atmış, 2003-2008 yıllarında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nı yürütür. Şuan ki yürüttüğü görev ise Milli Eğitim Bakanı’dır.

Ziya Selçuk’un Yazdığı Yapıtlar

Yazdığı kitaplar ve diğer çalışmaları Gelişim Psikoloji, Kişisel Gelişim alanlarındadır ve ortaya koyduğu yapıtlar öğrenciye rehber olacak niteliktedir. Ayrıca birçok sayıda yayınlanmış makale, bildiri gibi bilimsel çalışmaları vardır.

Öğrenme ve öğretme üzerine sempozyum, konferanslara katılır ve eğitime yenilikçi bir bakış bırakır. Sırasıyla yapıtları şöyledir:
1.     İnsan İlişkilerinde Kendini Açma(1995), Vadi Yayıncılık, Ankara.
2.     Gelişim ve Öğrenme (1998),Nobel Yayıncılık, Ankara.
3.     Okul Deneyimi ve Uygulama(1998), Nobel Yayıncılık, Ankara.
4.     Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları(2000), Pegem Yayıncılık, Ankara.
5.     Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar(2000), Pegem Yayıncılık, Ankara

Bir önceki yazımız olan Berat Albayrak Kimdir Nereli? başlıklı makalemizde Berat Albayrak ailesi, Berat Albayrak boyu ve Berat Albayrak nereli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir